Predmet Javnog poziva je dodjela oznake HOP na temelju podnesenog zahtjeva za otočni proizvod koji udovoljava uvjetima i kriterijima utvrđenim Pravilnikom i ovim Javnim pozivom.
Prihvatljivi podnositelji zahtjeva i sadržaj zahtjeva po vrsti proizvoda:
1. MATERIJALNI OTOČNI PROIZVOD
Materijalni otočni proizvod je otočni proizvod u materijalnom obliku kao što je prehrambeni proizvod, piće, kozmetički proizvod, suvenir, uporabni predmet i drugi materijalni otočni proizvod. Materijalni otočni proizvod mora biti izrađen odnosno proizveden na otoku. Iznimno, u slučaju nepostojanja tehničkih mogućnosti za izradu otočnog proizvoda na otoku, dopušta se podnijeti zahtjev za materijalni otočni proizvod koji je izrađen odnosno proizveden izvan otoka, o čemu prijavitelji na Obrascu 2.navode razloge izrade ili proizvodnje izvan otoka, bilo djelomično ili u cijelosti, te prilažu raspoloživu dokumentaciju kojom se podupiru navedeni razlozi.
Pravo na podnošenje zahtjeva za materijalni otočni proizvod imaju: fizičke i pravne osobe koje svoju djelatnost obavljaju na otoku, a upisani su u odgovarajuće registre ili upisnike koje vode nadležna tijela te posjeduju odgovarajuće registracije i/ili odobrenja za djelatnost koju obavlja.
2. NEMATERIJALNI OTOČNI PROIZVOD
Nematerijalni otočni proizvod je proizvod koji podrazumijeva određeno događanje (manifestacija, natjecanje, sajam i dr.), umijeće, znanje i/ili vještinu, očuvanje, organizaciju, skrb ili drugu aktivnost koja doprinosi očuvanju tradicije ili kulturne baštine otoka ili promiče otočni identitet.
Prihvatljivi podnositelji zahtjeva za nematerijalni proizvod Pravo na podnošenje zahtjeva za nematerijalni otočni proizvod imaju: fizičke i pravne osobe koje imaju sjedište odnosno djeluju na otoku, a upisane su u odgovarajuće registre ili upisnike koje vode nadležna tijela te posjeduju odgovarajuće registracije i/ili odobrenja za djelatnost koju obavljaju.
3. NEMATERIJALNO KULTURNO DOBRO
Nematerijalno kulturno dobro se odnosi na kulturni identitet otoka i zaštićeno je sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara („Narodne novine“, br. 69/99, 151/03, 157/03, 100/04, 87/09, 88/10, 61/11, 25/12, 136/12, 157/13, 152/14 , 98/15, 44/17, 90/18, 32/20, 62/20 i 117/21), a podrazumijeva razne oblike i pojave duhovnog stvaralaštva koje se prenosi predajom ili na drugi način, a osobito: jezik, dijalekt, govor i toponimija, usmena književnost, folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igara, obreda, običaja i druge tradicionalne pučke vrednote, tradicijska umijeća i obrte.
Pravo na podnošenje zahtjeva za nematerijalno kulturno dobro imaju: vlasnici odnosno nositelji prava na nematerijalnom kulturnom dobru te drugi imatelj kulturnog dobra prema posebnom zakonu kojim se uređuju poslovi zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
ROK I NAČIN PODNOŠENJA ZAHTJEVA
Podnositelj zahtjeva dostavlja popunjeni, potpisani i ovjereni obrazac zahtjeva (Obrazac 1.) koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva te obaveznu dokumentaciju koja je navedena u ovom Javnom pozivu i Prilogu 3 – Upute za prijavitelje i koja čini sastavni dio zahtjeva.
Zahtjevi s propisanom dokumentacijom podnose se do 31. kolovoza 2023. na adresu:
MINISTARSTVO REGIONALNOGA RAZVOJA I FONDOVA EUROPSKE UNIJE
Uprava za otoke
Miramarska 22, 10 000 ZAGREB
u zatvorenim omotnicama s naznakom „ne otvaraj – javni poziv“ i adresom podnositelja zahtjeva na poleđini omotnice.
O zahtjevu za dodjelu oznake HOP Ministarstvo donosi rješenje u upravnom postupku na temelju prijedloga mišljenja stručnog povjerenstva iz članka 16. stavka 2. Pravilnika. Protiv rješenja o dodjeli oznake HOP i rješenja o odbijanju zahtjeva za dodjelu oznake HOP nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti putem adrese elektroničke pošte: hop@mrrfeu.hr.